Vaničkování a péče o miminko

Vaničkování a péče o miminko

Vaničkování aneb kojenecké plavání
Péče v raném věku dítěte a čas strávený s miminkem má nejen okamžité výsledky, které můžete na dítěti pozorovat už v průběhu daného dne, ale co je důležitější, společné aktivity mají především dlouhodobý pozitivní vliv na vývoj člověka. Pokud hovoříme o vaničkování nebo kojeneckém plavání určeném pro děti od šesti týdnů, pak se těmi okamžitými projevy rozumí například větší chuť k jídlu, lepší trávení, zbavení se plynatosti nebo lepší a kvalitnější spánek dítěte. A čím spokojenější kojenec, který dobře jí a spí, tím spokojenější jste samozřejmě také vy.

Kdy je vhodné s kojeneckým plaváním začít?
S domácím vaničkováním můžete začít už u novorozence. Hlavní podmínkou je úplné zahojení pupíku. To bývá u každého miminka individuální, ale dá se říci, že většinou se pupeční jizva dokonale zahojí během tří až čtyř týdnů po porodu. S plaváním ve speciální vaně lze začít od ukončeného 6 týdne.

Jaká je vhodná teplota vody?
Doporučená teplota vody je mezi 34-37°C. Pokud plánujete navštěvovat kurzy plavání kojenců, doporučujeme teplotu vody od 4.měsíce postupně snižovat až na 32 °C, což je běžná teplota bazénů zaměřených na plavání miminek. Děťátko si tak zvykne a lehce zvládne přechod do bazénu.

Výhody plavání ve vaně
Jedním z mnoha přínosů cvičení miminek ve vaně je podpora psychomotorického vývoje. Jde hlavně o posilování břišních svalů, zádového svalstva a stehenních svalů. Miminku se rozpohybují střeva, lépe jí i tráví. Plavání ve vaně plné teplé vody za tlumeného osvětlení je pro miminko také příjemným návratem do prostředí, ve kterém se pohybovalo v maminčině bříšku. Cítí se přirozeně a uvolněně, a právě díky tomu si užívá tuto aktivitu s vámi. Společně budujete sociální vazbu a vzájemnou důvěru. Děťátko si utváří kladný vztah k vodě a pro vás se tato aktivita stává motivací trávit s dítětem více času a možností odreagovat se od každodenního stresu.

Jaké další výhody plynou z plavání pro budoucí vývoj vaší ratolesti?

  • otužování organismu a budování obranyschopnosti
  • posilování celého těla, uvolnění svalového napětí
  • podpora chuti k jídlu a lepšího spánku
  • budování pozitivního vztahu dítěte k vodě

Často se nás ptáte

Nevadí miminku při vaničkování nebo koupaní obecně voda v uších?

Potopení uší dítěte je naprosto přirozené. Po narození má dítě vyvinutý sací reflex. Pohybuje kůstkami ve středním uchu a tím, že saje, dostane vodu z uší ven. My je následně už jen vytřeme vatovým tampónkem.

Je lepší plavat doma nebo využít zkušeného instruktora?

Pokud si zpočátku netroufáte na manipulaci s miminkem, doporučujeme navštívit odborníka, který vás správnému zacházení naučí. Ukáže vám, jak správně dítě zvednout, držet, nosit, jaké polohy jsou pro děťátko vhodné a jak s ním správně ve vodě cvičit s ohledem na jeho věk v měsících.