Sladký nebo slaný bazén?

03. června 2023
Sladký nebo slaný bazén?

Jedním z parametrů, podle kterého by rodiče měli vybírat ten nejvhodnější bazén pro své děti, je i způsob úpravy vody. V České republice musí být voda ve veřejných bazénech ze zákona upravena chlórem. Sladká voda ošetřená chlórem však může způsobit velké množství problému, kvůli kterým budou mít rodiče i děti z plavání spíše negativní zážitky.

Chlór ve spojení s dalšími látkami může vyvolat astma, alergie, záněty průdušek, ekzémy či gynekologické potíže. Jelikož však lekce plavání trvá většinou pouze 30 minut a koná se jednou týdně, není třeba malovat čerta na zeď a vás rodiče strašit. Pokud však opravdu nechcete riskovat a chcete si plavání užít, zvolte bazén se slanou vodou.

Voda ve slaných veřejných bazénech je upravena pomocí elektrolýzy, což je nejen ekologicky přívětivá metoda, ale také způsob, při kterém nevznikají žádné škodlivé látky.

Velkou výhodou slané vody je také to, že nevysušuje ani citlivou dětskou pokožku a nedráždí oči. Děti se tak mohou potápět dle libosti, aniž by z bazénu odcházely se zarudlýma očima.

Pokud však čekáte vodu podobně slanou jako v moři, tak pozor! Voda v bazénu, který najdete například v Anahitě, se dá přirovnat spíše k bazénu plnému slz. Obsah soli ve vodě je mírný – během návštěvy ani po ní vás ani vaše děti nebude nic pálit, dráždit ani jinak omezovat. Naopak budete plní energie.

Ať už si vyberete pro své aktivity s dětmi slaný nebo sladký bazén, dejte velký pozor na to, jak má daný provozovatel nastavena hygienická pravidla.

V Anahitě na Černém mostě je důkladně kontrolován přístup rodičů k hygieně a dodržování provozního řádu.

V provozním řádu jsou zmíněny i určité organizační pokyny, nejdůležitější jsou však body týkající se právě zdraví a hygieny.

Do bazénu by neměly vstupovat nemocní lidé ani lidé s přenosnými kožními chorobami. Všichni rodiče i děti by se před vstupem do bazénu měli pečlivě umýt mýdlem (bez plavek) a ženy se navíc musí odlíčit.

Dalším důležitým bodem jsou koupací čepice pro dospělé. Ty zabraňují volnému pohybu vlasů po bazénu. Nejde sice o zrovna módní záležitost, z vlastní zkušenosti však vím, že se to dá 30 minut vydržet. Nikdo přece nechceme z pokožky vlastního miminka sundavat cizí vlasy, že?

A jedna perlička na závěr. Třeba si na to vzpomenete právě ve chvíli, kdy si budete ve spěchu oblékat plavky již v šatně a sprchou je v rychlosti proběhnete. Věděli jste, že dětská moč má mnohem méně škodlivý vliv na kvalitu vody než pot dospělého člověka?